Profesjonalne inwestycje

monetyUważna obserwacja tego co dzieje się na rynku, a w szczególności w wybranym sektorze w którym dokonuje się większości inwestycji, umożliwia dostrzeżenie tak zwanych sygnałów do kupna lub do sprzedaży akcji. W szczególności jest to bardzo ważne w przypadku sektorów jak najbardziej dynamicznych, czyli chociażby sektora usług i produktów konsumpcyjnych. Tutaj sygnały te mogą być niekiedy dosyć subtelne, ale ich dostrzeżenie daje większe możliwości inwestycyjne.

Zobacz również: Eastbridge Group real estate

Zacznijmy od tego kiedy warto jest kupić akcje określonej spółki. Pominiemy rzecz jasna takie podstawy jak ocena fundamentalna wybranego przez inwestora podmiotu. Jednym z najbardziej podstawowych sygnałów do dokonania zakupu są informacje korzystne dla spółki czy też dla całego sektora. Już same plotki na temat korzystnego dla spółki zdarzenia mogą pozytywnie odbijać się na cenach akcji. W takich przypadkach warto jest jednak zachować ostrożność i poczekać na potwierdzenie się takich informacji.

Jeśli zostaną one odpowiednio potwierdzone to nawet gdy inwestor spóźni się nieco z zainwestowaniem w taką spółkę to i tak nie jest to zwykle duża strata i nadal można czerpać spore korzyści. Pamiętajmy, że dusi inwestorzy instytucjonalni, tacy jak na przykład fundusze inwestycyjne dokonują zakupów stopniowo, tak więc inwestor indywidualny ma sporo czasu na wejście w inwestycje. Większe straty ponosi się jednakże wtedy, gdy na podstawie niepotwierdzonych informacji wejdzie się w inwestycję przedwcześnie. Odwrotną strategię można stosować wtedy gdy mamy do czynienia z ze złymi informacjami. Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że informacje te się potwierdzą to ostrożny inwestor powinien się z takiej inwestycji wycofać. Istotne jest też nie tylko to jakie zyski spółka osiąga, ale w jaki sposób są one rozdysponowane.

Na przykład spółki które regularnie podnoszą poziom dywidendy traktowane są jako zdecydowanie bardziej wiarygodne. Natomiast decyzja o obniżeniu dywidendy, także przy stosunkowo dobrych wynikach finansowych może sugerować, nadchodzące problemy finansowe dla spółki.

Zobacz inne artykuły: